Sibírsky husky – Charakteristika

[vc_row 0=““][vc_column 0=““ width=“2/3″ el_class=“post_main“][mpc_animated_text][mpc_icon_column preset=“mpc_preset_51″ layout=“style_2″ background_color=“rgba(101,154,210,0.5)“ padding_css=“padding:30px;“ margin_divider=“true“ margin_css=“margin-top:60px;“ title_font_preset=“mpc_preset_20″ title_font_color=“#f7f7f7″ title_font_size=“20″ title_font_transform=“uppercase“ title_font_align=“center“ title_margin_divider=“true“ title_margin_css=“margin-top:30px;“ content_font_preset=“mpc_preset_44″ content_font_color=“#ffffff“ content_font_size=“16″ content_font_line_height=“1.5″ content_font_align=“left“ content_margin_divider=“true“ content_margin_css=“margin-top:20px;“ hover_background_color=“#f7f7f7″ hover_title_color=“#555555″ hover_content_color=“#888888″ mpc_icon__transition=“fade“ mpc_icon__icon=“etl etl-newspaper“ mpc_icon__icon_color=“#659ad2″ mpc_icon__icon_size=“36″ mpc_icon__background_color=“#ffffff“ mpc_icon__border_css=“border-width:2px;border-color:rgba(101,154,210,0.5);border-style:solid;border-radius:60px;“ mpc_icon__padding_css=“padding:20px;“ mpc_icon__margin_divider=“true“ mpc_icon__margin_css=“margin-bottom:-10px;margin-left:0px;“ mpc_icon__hover_icon=“etl etl-tools“ mpc_icon__hover_icon_color=“#f3f3f3″ mpc_icon__hover_background_color=“#75cdde“ mpc_icon__hover_border_css=“border-width:2px;border-color:#75cdde;border-style:solid;border-radius:60px;“ mpc_divider__width=“10″ mpc_divider__lines_color=“#e0e0e0″ mpc_divider__lines_weight=“2″ class=“single-post-view“]Článok zverejený dňa: [post_meta data=“datum“] o [post_meta data=“cas“].
Autor článku : [post_meta data=“autor“]
Článok je uverejnený v nasledovných kategóriách: [post_meta data=“kategorie“]
počet komentárov k článku: [post_meta data=“komenty“][/mpc_icon_column][mpc_divider width=“80″ content_type=“icon“ icon=“etl etl-picture“ icon_color=“#659ad2″ icon_size=“26″ lines_color=“#659ad2″ margin_divider=“true“ margin_css=“margin-top:15px;margin-bottom:15px;“][vc_single_image source=“featured_image“ img_size=“large“ alignment=“center“ style=“vc_box_rounded“][mpc_divider width=“80″ content_type=“icon“ icon=“etl etl-document“ icon_color=“#659ad2″ icon_size=“26″ lines_color=“#659ad2″ margin_divider=“true“ margin_css=“margin-top:15px;margin-bottom:15px;“][vc_column_text 0=““]

Charakteristika plemena Sibírsky husky

Sibírsky husky je stredne veľký pracovný pes, rýchly a ľahkonohý, uvoľnený a elegantný v pohybe. Primerane kompaktný a husto osrstený trup, postavené uši a huňatý chvost dokazujú jeho severský pôvod. Charakteristický pre neho je plynulý pohyb, zdanlivo bez námahy. Rovnako, ako kedysi, aj dnes je schopný plniť svoju funkciu saňového psa. Ľahké náklady dokáže ťahať primeranou rýchlosťou na veľké vzdialenosti. Jeho telesné proporcie vyjadrujú rovnováhu sily, rýchlosti a vytrvalosti. Hlava je ušľachtilo formovaná s mandľovými, šikmo položenými očami s priateľským pohľadom plným záujmu a stredne veľkými postavenými ušami. Oči môžu byť modré, hnedé alebo mramorované, alebo tiež rôznych farieb. Dvojitá srsť sa skladá z hustej mäkkej podsady a tvrdšej krycej srsti. Prípustné sú všetky farby od bielej po čiernu. Rozšírené sú biele znaky (maska) na hlave. Pri pohybe je chvost nesený kosákovite nad chrbtom. Kosti sú stredne silné. Sibírsky husky v dobrej kondícii má silné dobre vyvinuté svalstvo a nikdy nie je obézny. Kohútiková výška psov je od 53 do 60 cm, u sučiek od 51 do 56 cm. Hmotnosť psov sa pohybuje medzi 20 – 27 kg, u sučiek 16 – 22 kg.

Využitie

Je najobľúbenejším plemenom medzi severskými saňovými psami. Dôvodom sú jeho vynikajúce vlastnosti záprahového psa, ale aj atraktívny vzhľad. Zaujímavá maska tváre, šikmé oči rôznych farieb od modrej po hnedú dávajú tomuto plemenu jedinečný vzhľad. Využíva sa predovšetkým pre preteky psích záprahov, kde môže v plnej miere využívať svoje vlastnosti a danosti. Nie je vyslovene šprintérom, pre tento účel nebol nikdy chovaný. Viac mu vyhovujú stredné a dlhšie trate. Ďalšie disciplíny sú pulka a skijöring, tj. jazdec na bežkách je ťahaný psom, bikering – pes a cyklista, canicross – bežec so psom, weight pulling – ťahanie záťaže, jogging. Veľkú popularitu dosiahol aj ako výstavný pes. Husky sa často umiestňujú na popredných miestach v záverečných súťažiach. Sú výborní spoločníci na výletoch do prírody. Hoci je sibírsky husky známy ako pracovný a závodný pes, adaptuje sa aj ako domáci maznáčik. Prispôsobil sa teplejšiemu podnebiu i životu v byte. Jeho veľká popularita počas posledného obdobia bola tiež spôsobená jeho schopnosťou prispôsobiť sa ako rodinný pes. Toto je pre Huskyho nová úloha, ktorá vyžaduje rozdielne správanie od toho, aké sa vyžadovalo od saňových psov. Husky sa pre jeho otvorenú nekonfliktnú povahu tiež výborne hodí na canisterapiu, vďaka ktorej robí zázraky s ľuďmi v rekonvalescencii, ľuďmi s depresiami a staršími občanmi.

Je sibírsky husky pes pre teba?

Sibírsky husky nie je plemeno pre každého a predtým, ako sa rozhodnete jedného (alebo viacerých) vlastniť, prečítajte si nasledovné body, ktoré vás upozornia na niektoré veci.

Žuvanie a hrabanie

Všetky psy milujú žuvať veci a hrabať diery v záhrade, špeciálne šteňatá a sibírsky husky nie je v tomto smere výnimkou. Je to energické plemeno a má tendenciu k deštrukciám, ak sa mu neposkytne vhodné vybitie energie. Pomáhajú hračky a kosti na žuvanie.

Úteky

Ak nie je v uzavretom areáli, nemal by sa púšťať z vodítka. Ak ste typ človeka, ktorý chce, aby s ním pes behal, hral frisbee, je to všetko v poriadku, ak ste v dobre ohradenom pozemku, parku, inak na to zabudnite. Toto plemeno miluje beh a pohyb všeobecne a môže, samozrejme, predbehnúť každého človeka, ak je na voľno a ujsť. Žiadne volanie, pískanie ich nezastaví, to nie je to čo oni chcú. Je to nezávislé plemeno a niekedy si jeho príslušníci robia, čo ich zaujíma a nie to, čo chcete vy. Samozrejme, existujú aj husky, ktorí chodia pekne pri nohe a prídu na zavolanie, ale toto nie je charakteristika typická pre plemeno. Ešte k oploteniu. Ako som spomínal, pozemok musí byť dobre ohradený. Čo znamená dobre? Husky majú schopnosť preskočiť aj vysoké ploty bez rozbehu z miesta ako africká gazela. Spodná časť plotov by mala byť pevne uchytená. Sibírsky husky uvidí dieru ako možnosť na vyhrabanie jamy a dostane sa von. Je naozaj vynaliezavým umelcom na úteky. T. z., že ohradenie musí byť „husky odolné“.

Chlpy, chlpy a ešte viac chlpov

Alebo by som mal povedať srsť? Počas pĺznutia (jeden až dvakrát do roka), si majiteľ huskyho vyvinie blízky vzťah k svojmu vysávaču. A to z dôvodu nadmerného množstva srsti, ktorú jeho miláčik stráca počas pĺznutia.

Nie gaučový psík

Ak chcete psa, ktorý bude ležať pri vašich nohách alebo na vašich kolenách, kým vy pozeráte televízor, huskyho vám neodporúčam. Neznamená to, že husky nie je oddaný, práve naopak, váš husky pravdepodobne bude na vás skákať a snažiť sa vás obliznúť, keď kráčate ku dverám, ale keď pozdrav alebo hra skončí, odíde na svoje miesto, ktoré môže byť niekoľko krokov od vás, vo vedľajšej izbe, alebo na opačnej stane záhrady. Ako už bolo spomenuté, je to nezávislé plemeno.

Sibírsky husky a domáce zvieratá

Ako všetky psy a pravdepodobne ešte viac ako niektoré iné plemená je sibírsky husky svorkové zviera. Obyčajne spozorujete markantný rozdiel v správaní, keď budete mať namiesto jedného huskyho dvoch. Ale buďte opatrný s ostatnými domácimi zvieratami, ako sú vtáky, mačky, králiky, či sliepky, aj keď sú od malička na seba navyknuté a nikdy ich nenechávajte spolu bez dozoru.

Strážny pes? Zabudnite na to.

Sibírsky husky nie je strážny pes. Jeho podobnosť s vlkom môže zastrašiť niektorých ľudí, ale ako vlk, Sibírsky husky je plaché zviera, je opatrný k cudzím ľuďom a pravdepodobne utečie preč skôr, ako by ich mal napadnúť. Keď vlastníte viac husky, postoj k cudzím je priateľskejší, pretože husky ukazuje radosť z nového kamaráta namiesto agresivity.

Nešteká

Záleží na vašich osobných preferenciách, či je to pozitívne alebo negatívne. Sibírsky husky nebol nikdy využívaný na štekanie, ako, napríklad, poľovnícke alebo služobné plemená a z tohto dôvodu často nešteká. To ale neznamená, že štekať nevie, namiesto toho radšej zavýja.

Temperament

Sibírsky husky je plemeno s výbornou povahou. Podľa pôvodného uplatnenia museli osem alebo viac psov ťahať sane. Agresivita k ľuďom alebo iným psom nemohla byť a ani nebola tolerovaná. Sibírsky husky má jemnú povahu, je aktívny, pozorný a spoločenský.

Krása a inteligencia v jednom

Nikto nemôže poprieť nádherný vzhľad Sibírskeho huskyho, tvar tela, typické znaky tváre a šibalské oči vyzerajúce, akoby hľadeli priamo do vašej duše. Ale krása nie je všetko, čo vám toto nádherné plemeno môže ponúknuť. Tento pes je aj múdry. Ak ste raz vlastnili huskyho a mali ste možnosť bližšie ho spoznať, budete očarený spôsobom, ako husky rozmýšľa. Neustále budú výzvou pre riešenie toho čo urobia nabudúce.

zdroj: SKSJP[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=“1/3″ css=“.vc_custom_1496404012759{border-left-width: 1px !important;padding-left: 15px !important;border-left-color: #e5e5e5 !important;border-left-style: solid !important;}“][mpc_divider width=“90″ content_type=“title“ font_preset=“mpc_preset_48″ font_transform=“uppercase“ font_align=“center“ title=“hladaj“ lines_color=“#e5e5e5″][vc_wp_search el_class=“sidebar_element“][mpc_divider width=“90″ content_type=“title“ font_preset=“mpc_preset_48″ font_transform=“uppercase“ font_align=“center“ title=“Kategórie“ lines_color=“#e5e5e5″][vc_wp_categories title=“ “ options=“count,hierarchical“ el_class=“sidebar_element“][mpc_divider width=“90″ content_type=“title“ font_preset=“mpc_preset_48″ font_transform=“uppercase“ font_align=“center“ title=“najnovšie“ lines_color=“#e5e5e5″][vc_wp_posts title=“ “ number=“5″ show_date=“1″ el_class=“sidebar_element“][mpc_divider width=“90″ content_type=“title“ font_preset=“mpc_preset_48″ font_transform=“uppercase“ font_align=“center“ title=“akcie“ lines_color=“#e5e5e5″][add_eventon show_et_ft_img=“no“ ft_event_priority=“yes“ only_ft=“no“ hide_past=“yes“ etc_override=“no“ ux_val=“0″ evc_open=“no“ jumper=“no“ hide_so=“no“][mpc_divider width=“90″ content_type=“title“ font_preset=“mpc_preset_48″ font_transform=“uppercase“ font_align=“center“ title=“tags“ lines_color=“#e5e5e5″ margin_divider=“true“ margin_css=“margin-top:25px;“][vc_wp_tagcloud title=“ “ taxonomy=“post_tag“][/vc_column][/vc_row]