Sibírsky husky – Štandard FCI

[vc_row 0=““][vc_column 0=““ width=“2/3″ el_class=“post_main“][mpc_icon_column preset=“mpc_preset_51″ layout=“style_2″ background_color=“rgba(101,154,210,0.5)“ padding_css=“padding:30px;“ margin_divider=“true“ margin_css=“margin-top:60px;“ title_font_preset=“mpc_preset_20″ title_font_color=“#f7f7f7″ title_font_size=“20″ title_font_transform=“uppercase“ title_font_align=“center“ title_margin_divider=“true“ title_margin_css=“margin-top:30px;“ content_font_preset=“mpc_preset_44″ content_font_color=“#ffffff“ content_font_size=“16″ content_font_line_height=“1.5″ content_font_align=“left“ content_margin_divider=“true“ content_margin_css=“margin-top:20px;“ hover_background_color=“#f7f7f7″ hover_title_color=“#555555″ hover_content_color=“#888888″ mpc_icon__transition=“fade“ mpc_icon__icon=“etl etl-newspaper“ mpc_icon__icon_color=“#659ad2″ mpc_icon__icon_size=“36″ mpc_icon__background_color=“#ffffff“ mpc_icon__border_css=“border-width:2px;border-color:rgba(101,154,210,0.5);border-style:solid;border-radius:60px;“ mpc_icon__padding_css=“padding:20px;“ mpc_icon__margin_divider=“true“ mpc_icon__margin_css=“margin-bottom:-10px;margin-left:0px;“ mpc_icon__hover_icon=“etl etl-tools“ mpc_icon__hover_icon_color=“#f3f3f3″ mpc_icon__hover_background_color=“#75cdde“ mpc_icon__hover_border_css=“border-width:2px;border-color:#75cdde;border-style:solid;border-radius:60px;“ mpc_divider__width=“10″ mpc_divider__lines_color=“#e0e0e0″ mpc_divider__lines_weight=“2″ class=“single-post-view“]Článok zverejený dňa: [post_meta data=“datum“] o [post_meta data=“cas“].
Autor článku : [post_meta data=“autor“]
Článok je uverejnený v nasledovných kategóriách: [post_meta data=“kategorie“]
počet komentárov k článku: [post_meta data=“komenty“][/mpc_icon_column][mpc_divider width=“80″ content_type=“icon“ icon=“etl etl-picture“ icon_color=“#659ad2″ icon_size=“26″ lines_color=“#659ad2″ margin_divider=“true“ margin_css=“margin-top:15px;margin-bottom:15px;“][vc_single_image source=“featured_image“ img_size=“large“ alignment=“center“ style=“vc_box_rounded“][mpc_divider width=“80″ content_type=“icon“ icon=“etl etl-document“ icon_color=“#659ad2″ icon_size=“26″ lines_color=“#659ad2″ margin_divider=“true“ margin_css=“margin-top:15px;margin-bottom:15px;“][vc_column_text 0=““]

Štandard č. 270/24.1.2000/GB – Sibírsky husky

Pôvod: USA

Použitie: saňový pes

Klasifikácia: 5. skupina – špice a pôvodné plemená; 1. sekcia – severské saňové psy, bez skúšky

Dátum publikovania platného štandardu: 2. 2. 1995

Celkový vzhľad: sibírsky husky je stredne veľký pracovný pes, rýchly a ľahkonohý, voľný a elegantný v pohybe. Primerane kompaktné, hustou srsťou pokryté telo, vztýčené uši a huňatý chvost poukazujú na jeho severský pôvod. Má charakteristický plynulý pohyb prebiehajúci bez námahy. Je mimoriadne schopný plniť svoju pôvodnú úlohu psa určeného na ťahanie saní a prepravu ľahších nákladov na veľké vzdialenosti v primeranom tempe. Proporcie a tvar jeho tela odrážajú od základu vyvážený pomer sily, rýchlosti a vytrvalosti. Psy sú samčie, ale nie hrubé, sučky sú feminínne, bez slabosti v stavbe. Sibírsky husky v správnej kondícii, s dobre vyvinutým napnutým svalstvom, nemá nadváhu.

Dôležité proporcie:

  • dĺžka tela od ramenného kĺbu po bedrové hrbolce trocha presahuje výšku v kohútiku,
  • vzdialenosť od ňucháča po čelový sklon je rovnaká ako vzdialenosť od čelového sklonu po výbežok medzi temennej kosti.

Temperament:

pre husky je typická priateľská, mierna, ale pozorná a kontaktná povaha. Nemá vlastnícke inštinkty strážneho psa, ani nie je nedôverčivý k cudzím alebo agresívny voči iným psom. Od dospelého psa možno očakávať určitý stupeň zdržanlivosti a hrdosti. Jeho inteligencia, ovládateľnosť a horlivosť robia z neho príjemného spoločníka a ochotného pracovníka.

Hlava

Temeno

Lebka: stredne veľká, primeraná k telu, zhora mierne zaoblená, od najširšieho miesta sa zužuje k očiam.

Čelový sklon: dobre vyznačený.

Tvárová časť

Ňucháč: sivé, trieslové a čierne jedince majú čierny ňucháč, čisto biele jedince môžu mať mäsovosfarbený ňucháč. Tzv. snehový ňucháč s ružovým pruhom sa má akceptovať.

Papuľa: stredne dlhá, stredne široká, postupne sa zužuje k ňucháču, ale jej ukončenie nie je špicaté alebo príliš široké, chrbát nosa je rovný od čelového sklonu po ňucháč.

Pysky: sú dobre pigmentované a tesne priliehajú.

Zuby: nožnicový zhryz.

Oči: mandľového tvaru, primerane od seba umiestnené a trochu šikmé. Môžu byť hnedé alebo modré, akceptujú sa aj viacfarebné oči. Pohľad prenikavý, ale priateľský, zvedavý až šibalský.

Uši: stredne veľké, trojuholníkové, nasadené blízko seba a vysoko na lebke. Sú hrubé, dobre osrstené, zozadu mierne zaoblené, vztýčené, s trochu zaoblenými, vzpriamenými špičkami.

Krk: stredne dlhý, klenutý, v postoji hrdo vztýčený. V kluse je krk tak natiahnutý, že hlava je nesená trochu dopredu.

Telo

Chrbát: rovný a mocný, od lopatiek po kríže je horná línia rovná. Je stredne dlhý, nemá byť príliš krátky ani povolený pre prílišnú dĺžku.

Bedrá: pokryté suchým napnutým svalstvom, sú užšie ako hrudník a mierne klenuté.

Kríže: klesajú, ale nikdy nie tak strmo, aby to ovplyvnilo vykračovanie zadných končatín.

Hrudník: hlboký a mohutný, ale nie príliš široký, najhlbšie miesto leží tesne za lakťami, v tej istej výške. Rebrá sú dobre klenuté už od nasadenia do chrbtice, boky sú ploché, aby sa umožnil voľný priebeh pohybu.

Chvost: dobre osrstený, akoby líščí chvost je nasadený tesne pod hornou líniou. Keď je pes v akcii, nesie chvost v elegantnom kosákovitom oblúku ponad chrbát. Nemá byť zrolovaný na jeden alebo druhý bok, ani nemá byť položený plocho na chrbte. Spustený chvost je normálny, keď pes stojí pokojne a uvoľnene. Osrstenie chvosta je stredne dlhé a dookola približne rovnaké, chvost vyzerá ako okrúhla kefka.

Končatiny

Predné končatiny: pri pohľade spredu stoja končatiny primerane od seba, sú rovnobežné a rovné, lakte tesne priliehajú, nie sú vtočené ani vytočené. Kosti majú dostatok substancie, ale nie sú ťažké. Dĺžka končatín od lakťov po zem je o niečo väčšia ako od lakťov po koniec lopatiek. Vlčie pazúriky na predných končatinách sa môžu odstrániť.

Plecia a ramená: lopatky dobre dozadu umiestnené, ramená nie sú zvislé, ale od ramenného kĺbu po lakeť trochu dozadu zošikmené. Svaly a šľachy upevňujúce lopatky k hrudníku sú pevné a dobre vyvinuté.

Lakte: tesne priliehajú k telu, nie sú vtočené ani vytočené.

Kĺby nadprstia: mocné, ale pružné.

Nadprstia: zboku trochu dopredu zošikmené.

Zadok: pri pohľade zozadu sú končatiny od seba primerane vzdialené a paralelné. Ak sa vyskytujú vlčie pazúriky, majú sa odstrániť.

Stehná: svalnaté a mocné.

Kolená: dobre zauhlené.

Päty: dobre vyznačené a umiestnené nízko nad zemou.

Labky: oválne, ale nie dlhé, stredne veľké, kompaktné, medzi prstami dobre osrstené. Vankúšiky sú odolné a tučné. V prirodzenom postoji labky nesmerujú dnu ani von.

Pohyb: je výdatný a bez známok námahy. Husky je bystrý a ľahkonohý. Vo výstavnom kruhu má byť predvedený na voľnej vôdzke, v primerane rýchlom kluse. Má ukázať výdatné vykračovanie a dobrý záber. Pomaly sa pohybujúci husky nemá klásť labky k sebe, ale ako zvyšuje rýchlosť, labky sa k sebe približujú, až sa dostanú na jednu líniu, ktorá je presne pod pozdĺžnou osou tela. Ak sa odtlačky labiek prekrývajú, pohybujú sa predné a zadné končatiny nasmerované dopredu tak, aby neboli lakte alebo kolená vtočené alebo vytočené. Končatiny sú v pohybe rovnobežné a horná línia ostáva napnutá a rovná.

Osrstenie

Srsť: dvojitá a stredne dlhá, má pekný kožušinový vzhľad, ale nikdy nie je pridlhá, aby nezakrývala jasné obrysové línie. Podsada je mäkká a hustá a dostatočne dlhá, tvorí podporu pre kryciu srsť. Dlhšia pevná krycia srsť je rovná a trochu priľahlá, nikdy nie je drsná ani nemá rovno odstávať od tela. Treba zobrať do úvahy, že počas výmeny srsti je normálne chýbanie podsady. Skracovanie hmatových chĺpkov a srsti medzi prstami je povolené, aby sa dosiahol pestovaný vzhľad. Trimovanie osrstenia na inom mieste nie je povolené a má sa prísne penalizovať.

Farba: všetky farby od čiernej po čisto bielu sú povolené. Mnohoraká kresba na hlave je obvyklá, zahŕňa niektoré nápadné vzory, ktoré nie sú obvyklé u iných plemien.

Výška v kohútiku:

psy 53,5–60 cm, sučky 51–56 cm.

Hmotnosť: psy 20,5–27 kg, sučky 16–23 kg.

Hmotnosť musí byť v správnom pomere k výške. Vymenované údaje označujú krajné hranice, pričom neuprednostňujú extrémy. Príliš silné kosti alebo nadváha sa majú penalizovať.

Zhrnutie:

najdôležitejšie znaky huskyho sú stredná veľkosť, primeraná sila kostí, harmonické proporcie, ľahký a voľný pohyb, správne osrstenie, príťažlivá hlava a uši, korektný chvost a dobrá povaha. Trestať sa majú ťažké kosti, nadmerná hmotnosť, zviazaný alebo ťažkopádny pohyb, dlhá alebo drsná srsť. Sibírsky husky nemá mať nikdy hrubý alebo ťažkopádny vzhľad ťažného psa, ale nemá byť ani taký ľahký ako chrt. Na psoch aj sučkách má byť vidno, že sú schopné veľkej vytrvalosti. Okrem vymenovaných chýb sú morfologické chyby, vyskytujúce sa aj u iných plemien rovnako nežiaduce, aj keď tu nie sú vymenované.

Chyby:

každá odchýlka od uvedených bodov sa pokladá za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.

Lebka: ťažká alebo hrubá, ako aj príliš jemná hlava.

Čelový sklon: nie dosť vyznačený.

Papuľa: príliš špicatá alebo hrubá, príliš krátka alebo dlhá.

Čeľuste/zuby: každá odchýlka od nožnicového zhryzu.

Chvost: pritlačený alebo stočený, príliš huňatý, príliš nízko alebo vysoko nasadený.

Oči: príliš šikmo alebo blízko pri sebe nasadené oči.

Uši: v proporcii k hlave príliš veľké, príliš ďaleko od seba nasadené, nie vztýčené.

Krk: krátky, hrubý alebo príliš dlhý.

Chrbát: slabý alebo povolený, vyklenutý, klesajúca horná línia.

Hrudník: príliš široký, súdkovitý, ploché alebo slabé rebrá.

Plecia: strmé, voľné.

Predné končatiny: slabé nadprstia, príliš ťažké kosti, príliš úzky alebo široký postoj, vytočené lakte.

Zadné končatiny: vystreté kolená, kravský, príliš úzky alebo široký postoj.

Labky: povolené alebo roztiahnuté prsty, príliš veľké a hrubé labky, príliš jemné a malé, príliš úzko alebo široko umiestnené prsty.

Pohyb: krátky, tanečný, nepokojný, ťažkopádny alebo rolujúci pohyb, križovanie končatín alebo šikmý pohyb.

Osrstenie: dlhá, ostrá alebo zježená srsť, drsná alebo hodvábna štruktúra, trimovaná srsť na iných miestach, ako je povolené.

Vylučujúce chyby:

psy nad 60 cm, sučky nad 56 cm.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=“1/3″ css=“.vc_custom_1496404012759{border-left-width: 1px !important;padding-left: 15px !important;border-left-color: #e5e5e5 !important;border-left-style: solid !important;}“][mpc_divider width=“90″ content_type=“title“ font_preset=“mpc_preset_48″ font_transform=“uppercase“ font_align=“center“ title=“hladaj“ lines_color=“#e5e5e5″][vc_wp_search el_class=“sidebar_element“][mpc_divider width=“90″ content_type=“title“ font_preset=“mpc_preset_48″ font_transform=“uppercase“ font_align=“center“ title=“Kategórie“ lines_color=“#e5e5e5″][vc_wp_categories title=“ “ options=“count,hierarchical“ el_class=“sidebar_element“][mpc_divider width=“90″ content_type=“title“ font_preset=“mpc_preset_48″ font_transform=“uppercase“ font_align=“center“ title=“najnovšie“ lines_color=“#e5e5e5″][vc_wp_posts title=“ “ number=“5″ show_date=“1″ el_class=“sidebar_element“][mpc_divider width=“90″ content_type=“title“ font_preset=“mpc_preset_48″ font_transform=“uppercase“ font_align=“center“ title=“akcie“ lines_color=“#e5e5e5″][add_eventon show_et_ft_img=“no“ ft_event_priority=“yes“ only_ft=“no“ hide_past=“yes“ etc_override=“no“ ux_val=“0″ evc_open=“no“ jumper=“no“ hide_so=“no“][mpc_divider width=“90″ content_type=“title“ font_preset=“mpc_preset_48″ font_transform=“uppercase“ font_align=“center“ title=“tags“ lines_color=“#e5e5e5″ margin_divider=“true“ margin_css=“margin-top:25px;“][vc_wp_tagcloud title=“ “ taxonomy=“post_tag“][/vc_column][/vc_row]